Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje
 
Jste zde:  Ochrana obyvatelstva a   krizové řízení >> Ochrana a příprava obyvatelstva 
Krizové řízení
Ochrana a příprava obyvatelstva



Působnost oddělení ochrany a přípravy obyvatelstva

 Oddělení komplexně zabezpečuje výkon státní správy v oblasti ochrany obyvatelstva a civilní ochrany v přípravě a při vzniku mimořádných událostí, po vyhlášení krizových stavů, stavu nebezpečí, nouzového stavu, stavu ohrožení státu a válečného stavu. 

            Koordinuje provádění přípravy a výchovy obyvatelstva Jihočeského kraje k činnostem, které zahrnují preventivní opatření k odvrácení možnosti přímých účinků při vzniku jednotlivých mimořádných situací, v jejich průběhu minimalizují bezprostřední následky a odstraňují důsledky jejich působení na obyvatelstvo. Komplexně zabezpečuje organizační, odborné, technické, materiální a finanční opatření, směřující k ochraně obyvatelstva v přípravě a provádění stanovených činností.

          K tomu využívá především  právní předpisy a  sdělení FMZV č. 168/1991 Sb., o Dodatkových protokolech I a II k Ženevským úmluvám z 12. 8. 1949 o ochraně obětí mezinárodních ozbrojených konfliktů a konfliktů nemajících mezinárodní charakter, přijatých v Ženevě dne 8. 6. 1977, všechny ve znění pozdějších právních a  prováděcích předpisů, jejichž ustanovení jsou pro tuto problematiku  stanovena nebo aplikovatelná, či je lze pro tuto činnost využívat.

           Svoji činnost směřuje k metodickému řízení opatření ochrany obyvatelstva v rámci Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje a jejich zabezpečování v  působnosti územního odboru HZS České Budějovice a  k vzájemné součinnosti a  koordinaci uvedených ochranných opatření v rámci správních úřadů s krajskou působností a samosprávních orgánů v územní působnosti Jihočeského kraje (Koncepce ochrany obyvatelstva Jihočeského kraje).

          Zajišťuje přenášení úkolů a opatření v oblasti ochrany a přípravy obyvatelstva mezi krajským ředitelstvím Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje a Ministerstvem vnitra Generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru České republiky (na základě Koncepce ochrany obyvatelstva České republiky).

V oblasti ochrany obyvatelstva plní oddělení následující základní úkoly:

            Na základě analýzy rizik kraje, případně sousedních krajů a států, zpracovává komplex opatření pro ochranu obyvatelstva za možných mimořádných událostí a krizových stavů v souladu s úkoly stanoveným Havarijním plánem Jihočeského kraje a Krizovým plánem Jihočeského kraje.

            Koordinuje a metodicky usměrňuje ustavování zařízení civilní ochrany bez právní subjektivity (dále zařízení CO) v rámci kraje, vede přehled o jejich vytvoření včetně organizační struktury a zařazených věcných prostředků, vede přehled o možnosti jejich využití v rámci ostatních složek integrovaného záchranného systému kraje; současně vede přehled o prostředcích a možnostech obnovovacích prací veřejných zařízení nezbytných pro přežití obyvatelstva a k plnění úkolů podle Dodatkových protokolů k Ženevským úmluvám k ochraně obyvatelstva při ozbrojených konfliktech (článek 61).

            Vede přehled o umístění a plošné slyšitelnosti koncových prvků Jednotného systému varování (grafické vyjádření, zvuková ukázka) a vyrozumění i doplňujících prvcích, o možnostech poskytování tísňových informací, vytváří podmínky pro nouzovou komunikaci s obyvatelstvem s využitím běžných hromadných informačních prostředků.

            Plánuje, organizuje a koordinuje evakuaci, případně krátkodobé vymístění obyvatelstva, z míst a prostorů plánovaných podle analýzy rizik a míst dotčených mimořádnou událostí,  jejich případné nouzové ubytování, stravování a zásobování nezbytnými prostředky k přežití při vzniku mimořádné události a při odstraňování jejích důsledků. Pro případ nezbytného umístění postiženého obyvatelstva lze využít kontejner nouzového přežití.

            Zpracovává souhrnný přehled ukrytí obyvatelstva v kraji, vede evidenci účelových staveb civilní ochrany, staveb a zařízení dotčených požadavky civilní ochrany, provádí kontrolu jejich připravenosti a využití, kontroluje připravenost jejich speciálního vybavení pro účely ochrany obyvatelstva.

            Provádí hodnocení zamoření území kraje při použití CBRN látek (chemické, biologické, radiologické a nukleární látky), organizuje provedení dekontaminace zasaženého obyvatelstva.

            Vede krajský přehled o speciálním materiálu civilní ochrany a prostředcích individuální ochrany pro stanovené skupiny obyvatelstva, vede přehledy dalšího materiálu a věcných prostředků, které lze pro ochranu obyvatelstva a činnost zařízení civilní ochrany využít.

            Organizuje, koordinuje, usměrňuje a zabezpečuje humanitární pomoc obyvatelstvu v rámci kraje, sjednocuje úsilí právnických a fyzických osob a občanských sdružení při jejím shromažďování a poskytování postiženým.

            Provádí posuzování územně plánovací dokumentace z hlediska zabezpečení potřeb ochrany obyvatelstva a požární ochrany, spolupracuje při zpracování Doložky civilní ochrany v rámci regulačního plánu.

            Podílí se na školení velitelů, specialistů a příslušníků zařízení CO, složek Integrovaného záchranného systému a obyvatelstva v oblasti jejich přípravy k chování a činnosti při mimořádných událostech (Zásady správného chování při mimořádné událostiZásady chování při úniku nebezpečné látky; metodicky se podílí na zajišťování výuky tématiky "Ochrany člověka za mimořádných událostí" na školách všech typů.

            Podílí se na přípravě začlenění tematiky Ochrana člověka za mimořádných událostí do vzdělávacích programů na základních a středních školách (MŠMT č.j. 12050/03-22 ze dne 4. března 2003). Činnost na tomto úseku koordinuje s odborem školství Krajského úřadu Jihočeského kraje a Národním institutem pro další vzdělávání, krajské pracoviště České Budějovice.

 

            Ve spolupráci s Národním institutem pro další vzdělávání se podílí na školení pedagogů k tématům Ochrana člověka za mimořádných událostí. Příprava učitelů mateřských, základních a středních škol se v roce 2006 uskutečnila ve třech termínech a v prvním pololetí roku 2007 v pěti termínech s účastí 88 pedagogů. V roce 2008 proběhla dvě školení ředitelů mateřských, základních a středních škol z oblasti požární ochrany. Školení učitelů se v roce 2008 neuskutečnilo. Nový termín byl stanoven na 24. 2. 2009. Přihlášky a další informace lze nalézt na www.nidv.cz.
 K možnému využití v oblasti ochrany obyvatelstva nabízí přehled vydaných videokazet, DVD a dalších publikací k výuce.
 

           

 

INFORMACE PRO OBČANY

  

            V roce 2007 proběhla distribuce plakátů ?Včasné volání může zachránit životy? s tématikou Tísňová linka 112, Hlášení mimořádné události, Co dělat v případě požáru, Jak chránit  dýchací cesty v případě požáru nebo hustého kouře, za účelem přenést do povědomí široké veřejnosti základní informace z oblasti požární ochrany a ochrany obyvatelstva. Tyto letáky byly umístěny v autobusech Dopravního podniku města České Budějovice, a. s.; ČSAD JIHOTRANS, a. s.; ČSAD AUTOBUSY, a. s.; COMETT Plus TÁBOR, s. r. o.; ČSAD JINDŘICHŮV HRADEC, a. s. a také distribuovány i na informační střediska Krajského úřadu Jihočeského kraje a obcí s rozšířenou působností v kraji. Informační kampaň pokračovala i v roce 2008 pod názvem "Bezpečné cestování" s tématikou Co dělat v případě nálezu podezřelého zavazadla, Jak se zachovat při požáru v domácnosti, Jak se zachovat při evakuaci, Jak se zachovat při varovném signálu. V roce 2009 budou distribuovány další dva letáky na téma Na co nezapomenout při evakuaci a Požáry způsobené kouřením.

 

 

Další odkazy

 

www.hasik.cz - portál preventivně výchovné činnosti v oblasti požární ochrany a ochrany obyvatelstva;

www.ochranaobyvatel.cz - portál na témata co dělat v případě ohrožení, první pomoc, bezpečnost;  

www.zachranny-kruh.cz - cílem projektu je zvýšení úrovně vzdělanosti a připravenosti obyvatelstva (zejména dětí a mládeže);

www.budpripraven.cz - internetová hra, která učí děti správně jednat v krizových situacích;

www.kraj-jihocesky.cz - projekt EU "Vzdělávání žáků základních škol" (http://www.kraj-jihocesky.cz/index.php?par[id_v]=326&par[lang]=CS).         

 

 

Nabídka pro školy


            HZS JčK nabízí jednotlivým školám bezplatné lektorské zabezpečení školení pedagogů k problematice výuky témat Ochrana člověka za mimořádných událostí. Podmínkou školení je účast minimálně 6 posluchačů a vlastní prostory školy. Podrobnosti lze dojednat na e-mailu jana.mejzlikova@jck.izscr.cz   nebo tel: 950 230 263 (260).

Soutěž "Mladý záchranář- dokaž, že umíš"

- propozice okresního kola soutěže České Budějovice "Mladý záchranář - dokaž, že umíš"

- propozice krajského kola soutěže "Mladý záchranář - dokaž, že umíš"

- učební texty pro děti na soutěž "Mladý záchranář- dokaž, že umíš" - dopravní výchova, hasicí přístroje, discoplina požární příprava, požární ochranadisciplina topografie, topografie,   prostředky improvizované ochrany, disciplina linky tísňového volání, diciplina uzlování

okresní kolo soutěže "Mladý záchranář - dokaž, že umíš" 2011 

 V areálu Výstaviště, a. s. v Českých Budějovicích se v květnu 2011 uskutečnilo okresní kolo soutěže "Mladý záchranář - dokaž, že umíš", kterou pořádal Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje ve spolupráci s Oblastním spolkem Českého červeného kříže České Budějovice.
Cílem soutěže je získání či doplnění znalostí, dovedností a praktických návyků pro poskytování pomoci sobě a druhým v případě nouze. Soutěž vhodným způsobem doplňuje výuku témat "Ochrana člověka za mimořádných situací", která je prováděná na všech základních a středních školách ve smyslu pokynů MŠMT.

 Soutěž byla připravena pro žáky základních škol, a to ve dvou věkových kategoriích: žáci 1. - 5. ročníku ZŠ a žáci 6.- 9. ročníku ZŠ. Soutěže se zúčastnilo 16 pětičlenných smíšených družstev z ORP České Budějovice. Děti soutěžily ve 4 disciplínách - možnostech hašení jednotlivých druhů materiálů přenosnými hasicími přístroji, prostředcích improvizované ochrany dýchacích cest, očí a povrchu těla, správného sbalení evakuačního zavazadla, testech odborných znalostí, uzlování. Dále měli soutěžící možnost vyzkoušet a ověřit si své znalosti v mimosoutěžních disciplínách, a to: srážení plechovek proudem vody ze džberové stříkačky, ukázka potápěčské výstroje hasičů a znalostní testy v rámci projektu „Záchranný kruh“, který je volně k dispozici na www.zachranny-kruh.cz.

V závěru dětské soutěže proběhlo vyhodnocení. V mladší kategorii zvítězilo soutěžní družstvo ze ZŠ Zahájí, v kategorii starší ZŠ a MŠ Lišov. Obě družstva postupují do krajského kola soutěže "Mladý záchranář - dokaž, že umíš", které proběhne dne 14. 6. 2011.

 

 

- výsledková listina krajské soutěže "Mladý záchranář - dokaž, že umíš" 2010

- výsledková listina krajské soutěže "Mladý záchranář - dokaž, že umíš" 2011